تبلیغات
هوا فضا و علم روز - معرفی کتاب روان درمانگری اگزیستانسیال
روان درمانگری اگزیستانسیال
 هریك از ما انسانها گاها در مقطعی از زندگی  با مسائل و اتفاقات ناگوار روبه‌رو می‌شویم و ذهنمان با موضوعاتی خارج از عرف و عادت فكری روزانه درگیر می‌شود. اتفاقاتی چون مرگ، بیماری، تنهایی، مشكلات عاطفی و... .

كتاب مذکور تالیف دكتر اروین یالوم به این موضوعات مهم با رویكردی خاص پرداخته است و نویسنده كوشیده كتاب را به سبكی قابل فهم و عاری از اصطلاحات تخصصی تالیف نماید تا برای خواننده معمولی نیز قابل درك باشد. هدف  این كتاب ارائه رویكردی در روان‌درمانی است كه  مجموعه فنونی را در برمی‌گیرد كه چارچوبی خاص برای یكی از شیوه‌های درمان پدید می‌آورد. رویكرد روان درمانی اگزیستانسیال متكی بر تجربه نیست بلكه عمیقا شهودی است . روان پویاشناسی هرفرد شامل نیروها، ترس‌ها، انگیزه‌های خودآگاه و ناخودآگاه فرد است كه درون فرد به كنش مشغولند؛ حال محتوای این كشاكش درونی خودآگاه و ناخودآگاه، چیست؟ اینجاست كه روان درمانگری اگزیستانسیال پویا راهش را از مابقی شیوه‌ها جدا می‌كند. این نوع درمان بر پایه تعامل نیروها، انگیزه و ترس‌های درونی كاملا متفاوتی بنا شده است.

كتاب به این 4 دلواپسی غایی انسانی می‌پردازد که شامل:

1ـ مرگ

2ـ آزادی

3ـ تنهایی

 4ـ پوچی

 رویارویی فرد در زندگی با هر یك از این حقایق زندگی، درونمایه تعارض پویای اگزیستانسیال را می‌سازد.

مرگ: مرگ واضح‌ترین و قابل درك‌ترین دلواپسی غایی انسان است .اینكه اكنون وجود داریم ولی روزی می‌رسد كه دیگر نیستیم. مرگ خواهد آمد و از آن گریزی نخواهد بود. در اینجا تعارض اصلی اگزیستانسیال تنشی است كه میان آگاهی از اجتناب‌ناپذیری مرگ و آرزوی داشتن ادامه زندگی است .

آزادی: دلواپسی غایی دیگرآزادی است كه كمتر قابل درك است در حالی كه معمولا آن را مفهومی كاملا مثبت و خالی از ابهام می‌دانیم ولی از منظر غایی به صورت دیگری است. به این صورت كه فرد برخلاف تجربیات روزمره، دیگر به جهانی موزون و ساختار یافته كه پردازشی سرشتی دارد وارد نمی‌شود بلكه آن را نیز ترك می‌كند. در عوض، فرد بطور كامل مسئول الگوی زندگی، انتخاب‌ها و اعمال خویش است و در اینجاست كه آزادی مفهومی مرعوب‌كننده خواهد یافت.

تنهایی: سومین دلواپسی غایی تنهایی است. هریك از ما تنها به هستی پا نهاده ایم و باید تنها تركش كنیم. این تنهایی نه انزوای بین فردی و نه انزوای درون فردی است بلكه انزوای بنیادین است،یعنی جدا افتادن، هم از سایر مخلوقات و هم از دنیاست.

پوچی: آخرین امر مسلم هستی، پوچی و بی‌معنایی است. این نوع چهارم تعارض ریشه در معمای مخلوقی در جست و جوی معنا دارد كه به درون جهانی خالی از معنا افكنده شده است.

 هر یك از این‌ها نقش بسیار مهمی بر سطوح ساختار روانی فرد دارند. در این نوع درمان نه پذیرش واقعیت اضطراب‌آور وجود خواهد داشت و نه انكار آن، بلكه رویارویی با مسلمات هستی است كه بسیار دردناك اما در نهایت شفا بخش‌ خواهد بود. این كتاب می‌آموزد كه نباید به بهانه تلخی از این واقعیتها گریخت بلكه برای داشتن زندگی بهتر باید با آنها مواجه شد كه زیستن آگاهانه. در این عالم بسی ارزشمندتر است از زیستن ناآگاهانه كتاب روان در‌مانگری اگزیستانسیال توسط خانم دكتر سپیده حبیب ترجمه و توسط انتشارات نی به‌ چاپرسیده  است.

گرفته شده از روزنامه جام جم نوشته ی بتول خالدی
طبقه بندی: معرفی کتاب، 
برچسب ها: کتاب، روان درمانگری، اگزیستانسیال،  

تاریخ : 1392/06/13 | 10:55 ق.ظ | نویسنده : V AF | نظرات