تبلیغات
هوا فضا و علم روز - نانوذراتی که میکروبها را توسط نور خورشید از بین می برند
دستگاه کلاو خورشیدی (Solarclave) می تواند وسایل پزشکی را در مناطقی که به منابع الکتریکی پایا دسترسی ندارند استرلیزه و ضد عفونی نماید.
کلاو خوریشدی یک وسیله ی جدید است که توسط محققین در دانشگاه Rice توسعه یافته و می تواند سالیانه بسیاری از عفونتهای باکتریایی ارگانیسم ها که حاصل از تجهیزات پزشکی آلوده است را جلوگیری نماید.Solarclave
با اینکه اتوکلاو با تولید بخار روش استانداردی است که بطور طولانی مدتی وسایل پزشکی را با آن ضدعفونی می کنند،این روش می تواند با کلاو خورشیدی جایگزین شود.
گروه محققین کلاو خورشیدی را طراحی کرده اند تا در محل هایی که منبع الکتریسیته خارجی وجود ندارد کارایی داشته باشد.
اگرچه MIT وسیله ی مشابهی را ساخته است اما این وسیله اولین وسیله ای است که در آزمایش FDA موفق شده است.این وسیله بطور بالقوه می تواند در کشورهای در حال توسعه با محدودیت در دسترسی به ملزومات انرژی قابل اتکاء مفید باشد،جایی که مردم بطور نامناسبی به احتمال زیاد متعهد به عفونتهای باکتریایی هستند.
در مغایرت با اتوکلاو که احتیاج به الکتریسیته دارد تا بتواند تولید بخار نماید،کلاو خورشیدی از نور خورشید استفاده کرده و نانوذرات فلز و کربن قابل بازیافت است.وقتی که با یک محلول آبی ترکیب می شود نانو ذرات انرژی را بسیار سریعتر از مایع احاطه کرده جذب می نمایند،زمانی که نور خورشید در یک صفحه ی آینه ای جمع آوری می شود،دمای معمول محیط بالا رفته و مولکولهای آب را به بخار تبدیل می کند،این وسیله بسیار کارامد است،فقط 20% از انرژی آن به این نقطه انتقال داده می شود و 80% آن صرف استمرار بخار می شود.
این تیم 2 عدد از نمونه ی آزمایشگاهی این وسیله را ساخته است و توانایی آن در از بین بردن باکتری Geobacillus stearothermophilus تست شده که این باکتری،باکتری ای است که بطور آشکار از بین بردن آن با گرما بسیار مشکل است؛با 30 دقیقه زمان هر دو کلاو خورشیدی آنها نمونه وارد شده را از بین بردند.

برچسب ها: کاربرد نانو ذرات، نانو ذرات در پزشکی، نانو ذرات،  
آدرس سایت مرجع مطلب : http://www.popsci.com/technology،  

تاریخ : 1392/04/21 | 05:25 ب.ظ | نویسنده : V AF | نظرات