تبلیغات
هوا فضا و علم روز - دارویی که افراد نا شنوا را قادر به شنیدن می کند!
دارویی که برای بخشی از گوش موشی که بوسیله سر و صدا ناشنوا شده است استفاده شده و توانسته بخشی از شنوایی حیوان را بازگردد.بواسطه ی مسدود کردن پروتئین کلیدی ، این دارو اجازه ی حس کردن http://news.sciencemag.org/sciencenow/assets_c/2013/01/sn-hearing-thumb-200xauto-15771.jpgصدا توسط سلول های شنوایی که از سر و صدا آسیب دیده اند را با بازسازی مجدد آنها انجام می دهد.
این دارو هنوز آماده ی استفاده برای انسان ها نشده است اما حداقل پیشرفت های موجود در این زمینه چشم اندازی است به باز سازی حس شنوایی برای برخی از افراد ناشنوا!
سلول های مو در گوش در گوش داخلی زمانی که ارتعاشات مکانیکی ناشی از امواج صوتی را دریافت می کند آنها را به پالس عصبی تبدیل می کند.متاسفانه در انسان صدای بالا فشار زیادی را به آنها تحمیل کرده و باعث تخریب این سلول های می شود.
و اگر این سلول ها از بین بروند دیگر از بین رفته اند.پرندگان و ماهی ها می توانند سلول های مویی گوش داخلی را ترمیم و بازسازی کنند اما پستانداران نمی توانند!
محققین می خواهند راه هایی  که بواسطه آن سایر گونه ها می توانند از پتانسیل این عمل برخوردار باشند را بیایند.
در سال 2005 دانشمندان از ژن درمانی برای تسریع رشد سلول های مویی در گوش داخلی خوکچه هندی استفاده کردند که موجب ترمیم مقداری از شنوایی شد.
با این حال به گفته ی آلبرت ایج رویکرد دارویی بطور بالقوه ای برای استفاده در کلینیک آسانتر است.
او و همکارانش قبلا طبقه ای از داروهایی که به نام مهار کننده gamma-secretase نامیده شده را یافته بودند که می تواند رشد موها در سلول های بنیادی گوش داخلی تسریع بخشد(البته این کار در سطح آزمایشگاهی انجام گرفته است).

آزمایشگاه نشان داد که دارو بواسطه ی مسدود کردن سیگنالهای پروتئین نشانه ی گوش کار می کند.که به تعیین اینکه کدام سلول به سلول های مو تبدیل شود و کدامیک به سلولهای پشتیبان در طول رشد گوش تبدیل شود کمک می کند.
در حال حاضر آلبرت ایج و همکارانش در حال امتحان چندین مهار کننده ی  gamma-secretase هستند تا قوی ترین احیاء کننده ی موثر بر سلول های بنیادی گوش داخلی را بیابند.
سپس آنها دارو را روی موشهای بالغ که پس از 2 ساعت مواجهه با صدای بسیار بالا در یک اتاق نا  شنوا شده بودند امتحان کردند.دارو حمایت سلول ها را در گوش میانی تسریع بخشید تا اینکه به سلول های شنوایی تبدیل شدند و موش درمان شده قسمتی از شنوایی خود را بدست آورد.
مهار کننده ی gamma-secretase در اصل به عنوان درمان بیماری آلزایمر توسعه داده شده بود.

دنبالک ها: Drug Enables Deafened Mice to Hear Again،

تاریخ : 1391/10/21 | 10:44 ب.ظ | نویسنده : V AF | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.