تبلیغات
هوا فضا و علم روز - تعریف فناوری نانو

نانومتر یک واحد طول در سیستم متریک است و بر یک میلیاردیم متر دلالت دارد.شایان توجه است مواد نانو ساختار به یکباره بعد از پدیدار شدن واژه فناوری نانو پدیدار نشده است.بسیاری از مواد موجود در مقیاس نانو و مایکرو ساخته شده اند و بسیاری از فرایندهای صنعتی که برای چندین دهه استفاده می شده اند از پدیده های نانو مقیاس بهره می گیرند. در طبیعت مثال هایی با ساختار نانو مقیاس وجود دارند به عنوان مثال می توان به شیر خوراکی(یک کلوئید نانو مقیاس ) پروتئین سلول ها و باکتری ها و ویروس اشاره کرد. علاوه بر این بسیاری از موادی که به نظر دارای سطحی صاف هستند در مقیاس نانو متری دارای تخلخل های زیادی هستند.

امروزه در فناوری نانو امکان توسعه و استفاده از تجهیزات و قطعاتی که اندازه آنها تنها چند نانومتر است محقق می شود.مسئله شایان توجه در این فناوری این است که می توان چنین ساختارهای در ابعاد مولکولی را به کمک انتخاب مناسب مراحل واکنش شیمیایی تولید کرد یا آنها را از طریق دست کاری اتم ها روی سطح با استفاده از میکروسکوپ های نیروی اتمی به دست آورد.

به عنوان مثال در فناوری کنونی تولید مدارهای نیمه هادی از روش لیتوگرافی برای ایجاد طرح مدار بر روی مواد نیمه هادی استفاده می شود.

پیشرفتهای شگرفی که در لیتوگرافی طی دو دهه اخیر رخ داده است به ما این امکان را می دهد که با بهره گیری از دستگاه های جدید بتوانیم مداراتی کوچکتر از 1 میکرومتر را تولید کنیم.شایان توجه اس که این مدارها از میلیون ها اتم تشکیل شده اند....

 

ادامه مطلب در کتاب نانوفناوری پزشکی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی


برچسب ها: نانوفناوری پزشکی، نانوفناوری، نانو، تعریف فناوری نانو، نانو فناوری چیست ؟،

تاریخ : 1394/10/26 | 01:46 ق.ظ | نویسنده : V AF | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.