تبلیغات
هوا فضا و علم روز - آینده الکترونیک فقط یک تک مولکول ضخیم است
http://www.popsci.com/files/imagecache/article_image_large/articles/Screen%20Shot%202012-08-23%20at%2012.20.22%20PM.png
بازدید کننده گرامی مطلب  آینده الکترونیک  فقط یک تک مولکول ضخیم است به صورت پیش نویس ترجمه و در وبلاگ قرار داده شده که می توانید در ادامه مطلب آن را بخوانید.

تصویر ساختار مولیبدن دی سولفید را که توسط شرکت MIT مورد استفاده قرار گرفته است را نشان می دهد، اتم های مولیبدن به زنگ آبی نشان داده شده اند و اتم های سولفور به رنگ زرد نشان داده شده است.کشف گرافن ماده ای که تک اتم ضخیم و قدرت استثنایی دارد و دیگر خواص ناشناخته و نوین و همچنین سیل عظیمی از تحقیقات پیرامون استفاده از این ماده در هر نوع کاربردی شروع شده است.از الکترونیک گرفته تا مطالعه در خواص نوری و ساختار مواد.اما نحقیقات جدید فقط آغاز راه تحقیقات را نشان می دهد.تمام خانواده ی مواد 2 بغدی که ممکن است به صورت گسترده تر به کاربردخ شوند که می توانند خیلی از جنبه های زندگی مدرن را تغییر دهند.آخرین ماده جدید (مولیبدن دی سولفیدMoS2) که در واقع برای دهه ها مورد استفاده بوده در حالت 2 بعدی خود نیست.این ماده برای اولین بار در توسط محققین در سوئیس شرح داده شد.اما در آن سال محققین در MIT کسانی که برای چندین سال سعی می کردند تا مدارهای الکترونیک را از گرافن بسازند اما با نتایج بسیار محدودی مواجه می شدند (البته به غیر از برنامه های کاربردی در فرکانس های رادیویی)که در حال حاضر در ساخت قطعات الکترونیک از MoS2 موفق شده اند.گفته می شود که این ماده در ساختن محصولات جدید می تواند کاربرد داشته باشد از دیواری که تماما می درخشد تا لباسهایی که از قطعات الکترونیک جا سازی شده اند و عینکهایی که از صفحه نمایش داخلی ساخته شده اند.

گزارش خاضر که در مورد مدارهای پیچیده الکترونیکی و محصولات آن از ماده ی جدید است و به صورت آنلاین منتشر یافته است توسط  هانگ وانگ و لی یو (Han Wang and Lili Yu) دانشجویان تحصیلان تکمیلی گروه مهندسی برق و علوم کامپیوتر (EECS)   و دیگر کسانی که در نوشتن این مقاله نقش داشته اند.

ماده مشابه گرافن که خودش یک ودل 2 بعدی است گرافیت است. MoS2برای سالیان متمادی در صنایع برای روانکاری استفاده می شده است . اما به صورت مدل 2 بعدی تا سال گذشته برای وسایل الکترونیکی دیده نشده بود و وقتی محققین در دانشگاه سوئیس( EPFL) یک ترانزیستور بر اساس این ماده ساختند.

سپس کحققین در MIT سریعا اقدام کردند . دکتر Yi-Hsien Lee در گروه دانشیارهای EECS یک روش خوب پیدا کرد که صفحات بزرگی از موادی که برای فرایند رسوب بخار شیمیایی استفاده می شود. Lee با این روش زمانی که با Lain-Jong Li در دانشگاه Sinica کار می کرده آشنا شده است و بعد از آمدن به MIT آن را بهبود بخشیده است.

Wangو placios توانستند انواع مختلفی از وسایل پایه ی الکترونیک را بر اساس این ماده بسازند.

ترانزیستوری که ولتاژ ورودی را به عکس حالت آن تغییر می دهد .و دریچه NAND یک عنصر منطق پایه که می تواند ترکیب شده باشد تا هر نوع عملیات منطق را انجام دهد.حافظه ها ، یکی از مولفه های کلیه ی تمام دستگاه های محاسباتی و مدار پیچیده تر به نام نوسان حلقه که از 12 ترانزیستور به هم پیوسته ساخته شده است  که میتواند موج های یکدست را به طور دقیق خارج نماید.

گفته می شود که یکی از کاربردهای بالقوه این ماده جدید در نمایشگرهای صفحه بزرگ است مانند دستگاه های تلوزیون و مانیتورهای کامپیوتری، که در آن ترانزیستورهای جداگانه هر پیکسل از نمایشگر را کنترل می کند.به سبب اینکه این ماده یک لایه ی الکترونی ضخیم است بر خلاف سیلیکون بسیار خالص که برای ترانزیستورهای معمول استفاده می شود و باید میلیونها اتم ضخیم باشد-بر خلاف سیلیکون بسیار خالص که برای ترانزیستورهای معمول استفاده می شود و باید میلیونها اتم ضخیم باشد-حتی یک نمایشگر بسیار بزرگ فقط باید از یک ماده ی اولیه ی بینهایت ک.چک استفاده نماید.بر این اساس بطور بالقوه ای هزینه و وزن و صرفه جویی در انرژی کاهش می یابد.

در آینده این ماده می تواند انواع وسایل جدید را توانا بسازد .ماده ای که می تواند با انواع ماده 2 بعدی ترکیب شود تا برای وسایل ساطع کننده نور استفاده شود به جای تولید منبع نور نقطه ای از یک لامپ و می تواند باعث شود تا تمام دیوار بدرخشد ، محصولا انعطاف پذیرتر و روشنایی با درخشندگی کمتر.بطور مشابه آنتن ها و مدارهای تلفن همراه ممکن است بر یک ترکیب ساخته شوند،فراهم کردن آنتن های حساستری که به قدرت کمتری احتیاج دارد و می تواند در لباس گنجانده شود.

این ماده بسیار نازک است و بطور کامل شفاف است و می تواند در دیگر مواد جاسازی شود.برای مثال MoS2 می تواند در عینک قرار داده شود ، تولید نمیشگرهایی که در جفت شیشه عینکک ساخته شده اند یا در پنجره ی خانه ها یا ادارت.
طبقه بندی: ابداعات نوین، 

تاریخ : 1391/06/4 | 12:22 ب.ظ | نویسنده : V AF | نظرات